Welcome Visitor
Wed, Sep 28, 2016
86 members currently online.

Richland, St. Robert council candidates file Tuesday
CORRECTION APPENDED: Incorrect ward numbers were listed for Richland aldermen and for the Crocker subdistrict of the Pulaski County Ambulance District..

ST. ROBERT/RICHLAND, Mo. (Dec. 30, 2008) — Two more candidates filed for city councils on Tuesday: incumbent St. Robert Ward I Alderman Theresa Cook and Richland Ward III resident Thomas Murphy, who is challenging incumbent Ward III Alderman Tim Bailey.

Cook’s filing leaves St. Robert Ward III Alderman Allan Johannsen, Richland Ward II Alderman Mac Myers and Richland Ward I Alderman Eldon Haun as the only remaining council members up for election this year in those cities who haven’t yet turned in their candidacy papers. Johannsen, Haun and others wanting to run for positions on Pulaski County’s five cities, six school boards, two ambulance districts and open seats on the Dixon and Crocker fire districts have until Jan. 20 to file candidacy papers.

So far, no challengers have filed to run in St. Robert against incumbent Mayor George Sanders, Cook, Ward II Alderman, Johannsen, or Ward IV Alderman Bill Shaw, but the Richland races are more competitive. Mayor Bob Wall faces a challenge from Kimi Gerred and if Myers files for re-election in Ward I, he’ll face a challenge from Larry Jeffries, who turned in his candidacy papers on Monday. So far, Municipal Judge Rodney Blanchard is running unopposed in Richland; St. Robert’s municipal judge position is not up for election this year.

The complete list to date of candidate filings for school and city offices is as follows, along with special districts:

Crocker City Council: (all 2 year terms unless specified)
Mayor (2-year term): Jim Morgan (filed 12/16)
Ward I (2-year term): Jim Patton (not yet filed)
Ward I (1 year unexpired term): Jeff Curry (not yet filed)
Ward II (2-year term): Kim Skaggs-Henson (not yet filed)

Dixon City Council: (all two-year terms)
Mayor: Darrell French (not yet filed)
Judge: Evan Shackleford (not yet filed)
Ward I: Vienna Tyson (filed 12/18)
Ward II: Steven Parker (not yet filed)
Ward III: John Sheppard (not yet filed)

Richland City Council: (all 2 year terms)
Mayor: Bob Wall (filed 12/16), Challenger Kimi Gerred (filed 12/19)
Judge: Rodney Blanchard (filed 12/16)
Ward I: Eldon Haun (not yet filed)
Ward II Mac Myers (not yet filed), Challenger Larry Jeffries (filed 12/29)
Ward III: Tim Bailey (filed 12/23), Challenger Thomas Murphy (filed 12/30)

St. Robert City Council (all 2 year terms)
Mayor: George Sanders (filed 12/17)
Ward I: Theresa Cook (filed 12/30)
Ward II: Gene Newkirk (filed 12/23)
Ward III: Allan Johannsen (not yet filed)
Ward IV: Bill Shaw (filed 12/18)

Waynesville City Council: (all 2 year terms unless specified)
Ward I: Diana Stanford (filed 12/16)
Ward II: Adele Nickels (not yet filed)
Ward III: Luge Hardman (filed 12/16)
Ward IV: Mike France (filed 12/16)
Ward IV (unexpired): Butch O’Riley (filed 12/18)

Crocker R-II School Board (3 year terms):
Incumbents: Charles Worstell (filed 12/16), Jeff Curry (filed 12/17)

Dixon R-I School Board (3 year terms):
Incumbents: Troy Porter (filed 12/16), Craig Rivera (filed 12/16)

Laquey R-V School Board (3 year terms):
Incumbents: Mary Cristoffer (filed 12/16), Mary Ann Miller (not yet filed)
Challengers: Larry Southard (filed 12/16), Fanny Gan (filed 12/18)

Plato R-V School Board (3 year terms):
Incumbents: Mike Friend (not yet filed), Penny Morrison (not yet filed)
Incumbent (2 year term): Pete Scurlock (not yet filed)

Richland R-IV School Board (3 year terms):
Incumbents: Troy Posten (not yet filed), Jo-Ellen Ferguson (not yet filed)
Challenger: Brenda Mathes (filed 12/17)

Swedeborg R-III School Board (3 year terms):
Incumbents: Wayne King (filed 12/16), Jamie Alexander (not yet filed)
Incumbent (1 year term): Alexis Roam (not yet filed)

Waynesville R-VI School District (3 year terms):
Incumbents: Randy Walters (filed 12/16), David Tritten (not yet filed)
Challengers: Leroy Fulmer (filed 12/16), Herman Blau (filed 12/16), Melvin Hensley (filed 12/16)

Crocker Rural Fire Protection District (3 year terms):
Incumbents: Robert Ishmael (filed 12/16), David Ellzey (will not file)
Challengers: Jeff Porter (filed 12/17)

Dixon Rural Fire Protection District (6 and 3-year terms):
Incumbent: Les Clark (filed 12/23), Jim Humphrey (not yet filed)

Pulaski County Ambulance District (3-year terms)
Waynesville Subdistrict 3: Cindy Walters (not yet filed)
Crocker Subdistrict 6: Larry Salveter (incumbent, not yet filed), Ronnie Layman (challenger, filed 12/23)

Dixon Ambulance District (3-year terms)
Subdistrict 1: Dennis Lachowicz (not yet filed)
Subdistrict 4: Art Forshey (not yet filed)

Printer-friendly format




Do you know someone else who would like to see this?
Your Email:
Their Email:
Comment:
(Will be included with e-mail)
Secret Code

In the box below, enter the Secret Code exactly as it appears above *


 


Most-viewed
recent articles

Waynesville superintendent responds to Camdenton comments against Waynesville band (1453 Views)
Two vehicles totaled in separate single-vehicle weekend wrecks (822 Views)
Commissioners hoping for FEMA reimbursement soon (703 Views)
Krill to health department staff: 'You must take vacations, not cash' (518 Views)
Crocker Police Report 10/26/2015 (312 Views)
McCaskill seeks accountability for Navy admiral who may have illegally retaliated against whisteblowers (291 Views)
Pulaski County Sheriff's View #142 for Oct. 26, 2015 (286 Views)
Hartzler: Standing up for health care. shutting down Obamacare (197 Views)